Kontakt

Horská chata Lusitania
Výletní 24
468 61 Desná I

mobil: +420 723 460 433
fax: +420 312 527 757
Email:lusitania@chatadesna.czNapište nám

O nás

Chata stojí na řídce osídleném úbočí Desenského vrchu, kde končí louky a začínají hluboké smrkové a smíšené lesy. V okolí můžete vidět upravené chaty původního horského rázu, využívané převážně k rekreaci. V teplejší části roku najdete podél cest a v lesích množství lesních plodů i hub, což zabaví nejen děti, ale i zajistí chutnou večeři.

Jak již jméno ulice Výletní napovídá, nacházíme se v oblasti oblíbené mezi desenskými výletníky, rekreačními běžci a pejskaři, ale jinak je tu velký klid, který v létě narušují pouze luční kobylky, dorůstající na přilehlých loukách obrovských rozměrů. Naše chata leží při cestě, která vede po úbočí od Sokolské chaty do Desné – k výjezdu směrem na Kořenov a Harrachov. Pro pohyblivější turisty a zdatnější caparty je pohodlně schůdná, i když na konci již cesta není sjízdná pro auta a je ve finále trochu strmější (ale vyjde ji i dvouleté dítě). Je možné se také klidnou procházkou podívat do údolí řeky Bílá Desná a na pomník protržené přehrady (1 km), na samotu Sovín (1 km), do osady Novina (2 km), či přes 365 kamenných schodů do osady Mariánská hora ke kapličce a pamětní desce F.Schillera (2 km) nebo na přehradní nádrž Souš a vodopády na řece Černá Desná (4 km).

 

V zimě můžete využít nejbližší skiareál Desná - Černá říčka (4 km autem) či nástupní místa na Jizerskou magistrálu u hájovny na Mariánské hoře (6 km autem) nebo u přehradní nádrže Souš (6 km autem). Chatu lze využít i ke sportovním soustředěním, neboť nedaleko je možné si za mírný poplatek pronajmout volejbalové hřiště (včetně sítě) či fotbalové hřiště s přírodním povrchem.

Budova pochází patrně z 19.století, první zmínky v pozemkové knize se datují do let 1832 a 1845. Za první republiky budova čtyřikrát změnila majitele (všichni byli německé národnosti), a těm posledním byla po válce zkonfiskována podle jednoho z Benešových dekretů.

Od r. 1951 byla majetkem Závodního výboru ROH ONV Brandýs nad Labem a od r. 1988 ONV Praha - východ. Celá desetiletí to byla typická menší „rekreačka“, kam se jezdili zotavovat zaměstnanci různých úřadů. V r. 1999 prošla chata celkovou rekonstrukcí. Od r. 2003 přešla do vlastnictví Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) a asi od r. 2009 již nebyla rekreačně využívána. Chata byla na prodej a my měli štěstí, že naše nabídka ve výběrovém řízení uspěla; dne 12.7.2011 jsme ji převzali od ÚZSVM.

Ne vše uvnitř chaty i v jejím okolí nás těší, ale od prvního dne se snažíme vše změnit k našemu obrazu. Považujeme totiž za přirozené chatu postupně vylepšovat tak, aby se zde nám i Vám líbilo, a rádi jste se k nám vraceli. Jméno Lusitania jsme vybrali vzhledem k naší oblibě Portugalska a jeho vín, která již od r. 2004 dovážíme a prodáváme v ČR jako výhradní dovozci. Naši hosté mají možnost získat láhev portugalského vína již na uvítanou a samozřejmě si také objednat vína, včetně portských a jiných likérových vín (moscatel, abafado, madeira), která mohou konzumovat během pobytu. Sami víme, že během dovolené se nějaká ta láhev může hodit…